1896-cı il: dünyanın ən yaşlı adamı pasportunu təqdim etdi - FOTO
"Daily Mail” xəbər verir ki, Kəlküttədən Londona tranzitlə səyahət edən hindin pasportu Əbu-Dabi (BƏƏ) şəhərinin hava limanı əməkdaşlarının diqqətini cəlb edib.
Sənədə əsasən Svami Şivananda 1896-cı ilin 8 avqustunda Hindistanda anadan olub. Əgər sənəddəki məlumatlar düzdürsə, 123 yaşlı Şivananda Yer kürəsinin sağ olan ən yaşlı adamı hesab edilir.
Kişi yaşından daha cavan görünür. Cavanlığın sirrini rahib yoqada, intizamda və cinsi əlaqələrdən imtinada olduğunu bildirib.
"Mən sadə qidalanıram: ancaq bişmiş, yağsız və ədviyyatsız yeməklər yeyirəm. Süd və meyvə də yeməkdən vaz keçirəm”, - deyə hindli qeyd edib.
Daha əvvəl jurnalistlərə verdiyi müsahibədə rahib bildirib ki, 5 yaşında valideynlərini itirib. Şivananda böyüdükdən sonra həyatını rahibliyə həsr etmək qərarına gəlib.
Şagirdləri ona dəfələrlə məsləhət görüblər ki, planetin ən yaşlı adamı kimi tanınmaq üçün "Ginnesin rekordlar kitabına” müraciət etsin.

Индийский монах Свами Шивананда претендует на звание «старейшего жителя планеты».
Как сообщает Daily Mail, сотрудников аэропорта Абу-Даби (ОАЭ) удивил паспорт индуса, путешествующего транзитом из Калькутты в Лондон.
Согласно документу, он родился 8 августа 1896 года. Однако, 123-летний Свами Шивананда выглядит гораздо моложе своих лет. По словам мужчины, секрет его долголетия – йога, дисциплина и целибат.
"Я питаюсь очень просто: отварные продукты без масла или пряностей. Я не пью молоко и не ем фрукты, потому что это изысканная пища", – отметил монах.
Мужчина ранее рассказал журналистам историю своей жизни: в пятилетнем возрасте он потерял родителей. Родственники отдали его на воспитание гуру, с которым он путешествовал по Индии. Повзрослев, Шивананда решил посвятить свою жизнь монашеству. Свами признался, что живет очень скромно: например, спит на полу, подкладывая под голову деревянный брусок.
Ученики монаха нередко советовали ему подать заявку в Книгу рекордов Гиннесса и зафиксировать себя как самого пожилого жителя планеты.