Yelo Bank-da "Azərbaycanın Qrafik Dizayn Tarixi (1875-1990)” kitabının təqdimatı keçirilib
Korporativ Sosial Məsuliyyət strategiyasına hər zaman sadiq qalan Yelo Bank bu dəfə mühüm mədəni hadisəyə öz qapılarını açdı. Bankın Baş ofis binasında "Azərbaycanın Qrafik Dizayn Tarixi 1875-1990" kitabının təqdimat mərasimi baş tutub. Kitabın müəllifi tanınmış qrafik dizayner Rəsul Həsəndir. Kitab, Azərbaycanın mədəni və ictimai tarixindəki vizual sənətlərın qrafik dizayn aspektlərini əhatə edən, ölkəmizin bu sahədəki zəngin mirasını əks etdirən səmərəli bir tədqiqatın nəticəsidir.
Təqdimat mərasimində çıxış edən müxtəlif sahələrdən olan tanınmış simalar kitabın önəmini, unikal xüsusiyyətlərini vurğuladılar. Təqdimatda həmçinin bir sıra maraqlı musiqi ifaları da yer aldı. Vaqif Mustafazadənin doğum gününə təsadüf edən təqdimat mərasimi elə H3 Collective qrupunun caz musiqisi ilə başladı. Ardınca gənc bəstəkar və pianist Nigar Süleymanın işləməsində Aqşin Əlizadənin "Qarabağ havasının" kvartetin ifasında səsləndi. Sonda isə Nigar Süleymanın piano ifasında V. Mustafazadənin "Mart” və "Gəlmədi” kompozisiyaları ifa olundu.
Qeyd edək ki, "Azərbaycanın Qrafik Dizayn Tarixi" kitabı, 1875-1990-cı illər arasında Azərbaycanın vizual sənətləri sahəsindəki dəyişiklikləri, yenilikləri və inkişafları özündə cəmləşdirir. Kitab, uzun illər boyu aparılan arxiv tədqiqatları, muzey ziyarətləri, rəssam və tarixçilərlə görüşlər, auksionlardan əldə edilən nadir materiallar sayəsində hazırlanıb.
Yelo Bank mədəniyyət və yaradıcılığın cəmiyyətin inkişafında oynadığı mühüm rolu dərk edir. Bank bundan sonra da ölkəmizin mədəni irsini vurğulayan təşəbbüsləri dəstəkləməyə hazırdır.
Bank xidmətləri haqqında əlavə sualınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

Yelo Bank, верный своей стратегии корпоративной социальной ответственности, на этот раз открыл свои двери для проведения знакового культурного мероприятия. В здании головного офиса банка прошла презентация книги "История графического дизайна Азербайджана (1875-1990)", авторства известного графического дизайнера Расула Гасана. Данное издание затрагивает аспекты графического дизайна в контексте изобразительного искусства, культурной и социальной истории Азербайджана, демонстрируя богатое наследие страны в этой сфере.
На церемонии презентации выступили известные деятели из различных сфер, отметившие значимость и уникальность данной работы. Мероприятие украсили выступления музыкальных групп, в том числе джазовая музыка от H3 Collective в честь дня рождения Вагифа Мустафазаде, а также исполнение композиций Агшина Ализаде и Вагифа Мустафазаде в исполнении квартета и пианистки Нигяр Сулейман.
Стоит подчеркнуть, что книга "История графического дизайна Азербайджана" освещает изменения, новшества и разработки в области изобразительного искусства нашей страны в период с 1875 по 1990 годы. Она основана на обширных архивных исследованиях, включая посещения музеев, встречи с художниками и историками, а также анализ редких материалов.
Yelo Bank придает большое значение роли культуры и творчества в развитии общества и выражает готовность поддерживать инициативы, направленные на освещение и сохранение культурного наследия Азербайджана.
Вас интересуют банковские услуги? Тогда позвоните по номеру 981 или напишите в наши аккаунты Facebook, Instagram, Whatsapp или yelo.az